Η “Γιορτή Μαθητικής Δημιουργίας 2017” στο σχολείο μας !!

2017-afisa1-214x300

Ο Υπεύθυνος Σχολικών Δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αργολίδας διοργανώνει εκδήλωση στο σχολείο μας για την παρουσίαση εργασιών που υλοποιήθηκαν από τις ομάδες μαθητών/-τριών των Σχολείων του Δήμου Ναυπλιέων στο πλαίσιο των Σχολικών Δραστηριοτήτων έτους 2016 ? 2017.

Οι σχολικές δραστηριότητες που θα παρουσιαστούν καλύπτουν τα παρακάτω θέματα:
– Παρουσίαση προγραμμάτων Περιβαλλοντικού περιεχομένου,
– Θεατρική ή Μουσικοχορευτική παράσταση, Μουσικά σύνολα,
– Προβολή Ντοκιμαντέρ, Animation, Βίντεο,
– Ανάγνωση, Απαγγελία,
– Έκθεση Ζωγραφικής, Φωτογραφίας,
– Παρουσίαση σχολικών Εφημερίδων, Περιοδικών (σε έντυπη και ηλεκτρονική μορφή),
– Εργαστήρια, Πειράματα και Κατασκευές.

Το σχολείο μας θα συμμετέχει στην γιορτή με την παρουσίαση των παρακάτω προγραμμάτων:

– Πολιτιστικό Πρόγραμμα «Τα πέτρινα τοξωτά γεφύρια στην Ελλάδα» με υπεύθυνους καθηγητές τους κ. Ευαγγελία Μαρλαγκούτσου και κ. Δημήτρη Καλκανάκο
– Περιβαλλοντικό πρόγραμμα «Μονοπάτια στην Ελλάδα» με υπεύθυνους καθηγητές τους κ. Ευαγγελία Μαρλαγκούτσου και κ. Δημήτρη Καλκανάκο
– Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα eTwinning «BeTwinUs» με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Αγγελική Κριεμάδη.
– Πολιτιστικό Πρόγραμμα «Σχολική Εφημερίδα του 1ου Γυμνασίου – Μαθητο… λόγια» με υπεύθυνες καθηγήτριες τις κ. Αγγελική Κριεμάδη και κ. Μαρία Νομικού.
– Πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας «Ομάδα Ρομποτικής» με υπεύθυνες καθηγήτριες τις κ. Παναγιώτα Γιαννούλη και κ. Μαρία Νομικού.