Επανέναρξη μαθημάτων Τρίτη 2/2/2021

Αγαπητοί γονείς και μαθητές/τριες,

εύχομαι να είστε υγιείς, αισιόδοξοι/ες και με χαρά να ξαναβρεθούμε στο σχολείο μας!

Σύμφωνα με την απόφαση του Υπουργείου Παιδείας το Σχολείο μας θα ανοίξει και πάλι την Τρίτη, 02/02/2021, διότι την 1η Φεβρουαρίου γιορτάζει ο πολιούχος μας, Άγιος Αναστάσιος και είναι τοπική αργία.

ΠΡΟΣΟΧΗ!

Από τις 02/02/2021 θα ισχύει ΝΕΟ ΩΡΑΡΙΟ λειτουργίας του σχολείου και ΝΕΟ ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ!
Το νέο ωράριο λειτουργίας ξεκινά στις 8:10 και τελειώνει στις 13:10 για το 6ωρο και τις 14:00 για το 7ωρο, έχοντας 10λεπτα διαλείμματα μεταξύ όλων των διδακτικών ωρών.
Το νέο πρόγραμμα θα σταλεί σε όλους αύριο με email.

ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΜΕ

• Εάν το παιδί εμφανίσει πυρετό, βήχα ή άλλα συμπτώματα πρέπει να μείνει σπίτι μέχρι να νιώσει τελείως καλά.
  • Εάν μέλος της οικογένειας νοσεί από covid-19 ή υπάρχει υποψία μόλυνσης από covid-19 κρατάμε το παιδί στο σπίτι μέχρι να υπάρχουν σίγουρα αποτελέσματα ή συγκεκριμένες οδηγίες.
  • Ενημερώνουμε το Σχολείο για τις απουσίες του παιδιού.
  • Εφοδιάζουμε το παιδί με 2 μάσκες και απολυμαντικό χεριών

ΑΠΟΦΥΓΗ ΣΥΝΩΣΤΙΣΜΟΥ- ΚΡΑΤΑΜΕ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Για να μην υπάρχει συνωστισμός κατά την προσέλευση και, ιδιαίτερα, την αποχώρηση των μαθητών από το σχολείο:

• ΦΟΡΑΜΕ σωστά τις μάσκες
  • ΔΕΝ περνάμε με το αυτοκίνητό μας μπροστά από την είσοδο του σχολείου στην οδό Παπακωνσταντίνου. Μπορούμε να αφήνουμε και να παραλαμβάνουμε τα παιδιά στην παραλιακή οδό ή στην οδό πάνω από το σχολείο. Τα παιδιά μας είναι αρκετά μεγάλα για να πλησιάσουν μόνα τους το σχολείο.
  • ΔΕΝ στριμωχνόμαστε στην είσοδο του σχολείου.
  • Η προσέλευση και η αποχώρηση των παιδιών θα γίνονται από την κεντρική είσοδο και από την πλαϊνή είσοδο στο προαύλιο που θα είναι και οι δύο ανοιχτές. Οι μαθητές θα χρησιμοποιούν το μέρος του προαυλίου που έχει οριστεί για την τάξη τους.

Καλή επάνοδο στο σχολείο μας! Καλή δύναμη σε όλες και όλους!

Από το 1ο Γυμνάσιο Ναυπλίου