Διάκριση μαθήτριας στον διαγωνισμό μαθηματικών “Θαλής”

elliniki-ma8imatiki-etaireia-brabeuseisΑνακοινώθηκαν τα αποτελέσματα του διαγωνισμού “Θαλής” που έγινε τον Νοέμβριο του 2017 από το τοπικό παράρτημα της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας στον νομό Αργολίδας, και στους επιτυχόντες είδαμε με μεγάλη μας χαρά και την μαθήτρια της Β τάξης του σχολείου μας Χριστίνα Ρούμπου.

Οι διακριθέντες του διαγωνισμού “Θαλής” θα κληθούν να διαγωνιστούν στον ?Ευκλείδη? το Σάββατο 20 Ιανουαρίου 2018.
Η εξεταστέα ύλη είναι αυτή των προηγούμενων τάξεων και του Α? τετραμήνου της τρέχουσας σχολικής χρονιάς όπως αυτή έχει καθοριστεί από το αναλυτικό πρόγραμμα του ΙΕΠ για τα Μαθηματικά.
Τέλος αυτοί που θα διακριθούν εκ νέου θα διαγωνιστούν στην εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα ?Αρχιμήδης? που θα διεξαχθεί το Σάββατο 3 Μαρτίου 2018 στην Αθήνα.
Και από αυτούς που θα διακριθούν στον “Αρχιμήδη” θα συγκροτηθούν οι εθνικές ομάδες που θα εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στους διεθνείς διαγωνισμούς.

Τα αποτελέσματα μπορείτε να βρείτε αναλυτικά στη σελίδα της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας εδώ.