Το σχολείο μας συμμετέχει στο 2ο Μαθητικό Φεστιβάλ Χορού

ΧΟΡΟΞ? 2018Το σχολείο μας συμμετέχει στο 2ο Μαθητικό Φεστιβάλ Χορού στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Ναυπλίου την Πέμπτη 26 Απριλίου 2018 από ώρα 10.00 π.μ. έως 12.30. Το σχολείο θα συμμετέχει με 2 ομάδες: μία ομάδα που θα χορέψει με μοντέρνους χορούς και μια ομάδα παραδοσιακούς χορούς.

Το Φεστιβάλ διοργανώνεται σε συνεργασία της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αργολίδας, με τον Δήμο Ναυπλιέων, /και συμμετέχουν σχολεία του νομού Αργολίδας.

Το Φεστιβάλ υλοποιείται δια της Οργανωτικής Επιτροπής Σχολικών Αθλητικών Δραστηριοτήτων (Ο.Ε.Σ.Α.Δ.) και του Υπευθύνου Σχολικών Δραστηριοτήτων Νομού Αργολίδας. Βασική επιδίωξη του είναι να δώσει την ευκαιρία στους μαθητές/-τριες να εκφράσουν συλλογικά απόψεις, ιδέες και συναισθήματα δημιουργώντας χορογραφίες και χορευτικές συνθέσεις πάνω σε θέματα που τους απασχολούν, αναδεικνύοντας το ομαδικό χορευτικό πνεύμα, την δημιουργικότητα, την έκφραση, και την φαντασία τους.