RoboMarathon

Μαθητές μας της Γ τάξης – μέλη της ομάδας ρομποτικής του σχολείου – παίρνουν μέρος στον διαγωνισμό εκπαιδευτικής ρομποτικής Robomarathon που οργανώνει η WRO Hellas για το σχολικό έτος 2020 – 2021.
Ο διαγωνισμός πραγματοποιείται εξ αποστάσεως. Οι μαθητές συμμετέχουν σε 6 δεκαπενθήμερους online διαγωνισμούς/προπονήσεις που στόχο έχουν την σταδιακή βελτίωση των δεξιοτήτων τους στον προγραμματισμό. Σε αυτές τις 6 δοκιμασίες, οι μαθητές θα γνωρίσουν τους αισθητήρες (φωτός, χρώματος, επαφής, υπερήχων και γυροσκόπιο), θα προγραμματίσουν το εικονικό ρομπότ και θα λύσουν θεωρητικά θέματα υπολογιστικής λογικής. Η προκριματική φάση δεν έχει ανταγωνιστικό χαρακτήρα. Οι μαθητές με τη συμμετοχή τους και μόνο, κάθε 2 εβδομάδες συγκεντρώνουν 2 βαθμούς. Μετά το πέρας των 6 δεκαπενθήμερων δραστηριοτήτων, όσοι μαθητές συγκεντρώσουν περισσότερους από 8 βαθμούς, προκρίνονται στην τελική φάση του online διαγωνισμού.
Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε εδώ https://wrohellas.gr/εκπαιδευτική-ρομποτική-για-όλους