Περιβαλλοντική Δράση Καθαρισμού της Καραθώνας

Μαθητές του σχολείου μας μαζί με την εκπαιδευτικό Μαριάννα Φιλιππαίου συμμετείχαν την Κυριακή 14/11/2021 το πρωί στην δράση καθαρισμού της Παραλίας Καραθώνας.

Τη δράση οργάνωσαν οι Save Your Hood Argos/Nafplio σε συνεργασία με τον Σύλλογο Ατόμων με Αναπηρία Ν. Αργολίδας, τους Best Buddies Nafplio και τον Σύλλογο Γυναικών Λάλουκα “Αμυμώνη”.

Σκοποί της δράσης εκτός από τον περιβαλλοντικό ήταν και η κοινωνικοποίηση και η κοινωνική ένταξη των Ατόμων με Αναπηρία ώστε να καταπολεμηθεί ο κοινωνικός στιγματισμός, η απόρριψη και ο αποκλεισμός των ατόμων αυτών.

Αποτέλεσμα της Δράσης: 15 σακούλες γίγας, 3000 λίτρα σκουπιδιών!!

“Ο μόνος τρόπος να δεις την αλλαγή που θέλεις είναι να τη φέρεις εσύ. Κι ο μόνος τρόπος να τη φέρεις είναι να είσαι διαθέσιμος να προσφέρεις, να ακούσεις, να αγκαλιάσεις και να μοιραστείς. Και το μυστικό της απόλυτης επιτυχίας είναι να βάλεις κι άλλους στο κόλπο. Όσους περισσότερους μπορείς! Και τότε, να είσαι σίγουρος. Έχεις κάνει κάτι για να αλλάξεις τον κόσμο.”