Diversity Up – Εκπαιδευτικό Σεμινάριο

Τη Δευτέρα, 14 Νοεμβρίου 2022 και ώρες 8.30-13.30 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκπαιδευτικό σεμινάριο από την Εθνική Συνομοσπονδία Ατόμων με Αναπηρία (Ε.Σ.Α.μεΑ.) στα πλαίσια της Πράξης “ΑΓΗΣΙΛΑΟΣ”, Δράση “Diversity Up”.

Το Εκπαιδευτικό Σεμινάριο απευθυνόταν στους Καθηγητές, Διευθυντές και Μαθητές της Γ ́ τάξης των Γυμνασίων της Περιφερειακής Ενότητας Αργολίδας, και είχε ως θέμα την “Προώθηση της Δικαιωματικής Προσέγγισης της Αναπηρίας στην Εκπαιδευτική και Μαθητική Κοινότητα”, μέσω του 1ου Παμπελοποννησιακού διαγωνισμού των μαθητών της Γ ́ τάξης των Γυμνασίων με σκοπό την ανάδειξη 5 videos που θα προωθούν την άρση των στερεοτυπικών αντιλήψεων για τα άτομα με αναπηρία στο εκπαιδευτικό, και εργασιακό περιβάλλον, αλλά και σε άλλους τομείς της ζωής.

Στα πλαίσια του σεμιναρίου έλαβαν χώρα διάφορες βιωματικές δράσεις και δόθηκαν βεβαιώσεις παρακολούθησης.