“Περπατώντας στο δρόμο της εφηβείας”

Το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων & Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Π.Ε. Αργολίδας«Ελπίδα Ζωής» υλοποίησε ένα ακόμα βραχύχρονιο πρόγραμμα στο 1ο Γυμνάσιο Ναυπλίου με τίτλο «Περπατώντας τον δρόμο της εφηβείας».

Μετά από αίτημα της σχολικής μας μονάδας προς το Κέντρο, πραγματοποιήθηκαν συναντήσεις με τους μαθητές των τμημάτων της Γ’ τάξης διάρκειας δύο διδακτικών ωρών για κάθε τμήμα, μέσα στο πρώτο τρίμηνο του 2023.

Οι μαθητές μέσα από βιωματικές δραστηριότητες επεξεργάστηκαν θέματα που σχετίζονται με την πορεία τους προς την αυτονομία, σε αυτήν την περίοδο της ζωής τους. Ανέδειξαν ζητήματα που σχετίζονται με τα συναισθήματα, τις ανάγκες και τα ενδιαφέροντα τους. Κατανόησαν την σημασία του να μπορούν να μοιραστούν τους προβληματισμούς και τις δυσκολίες τους, με άτομα που θα δείξουν κατανόηση και ενδιαφέρων.

Την ευθύνη για την υλοποίηση του προγράμματος είχε το στέλεχος του Κέντρου Ιωάννα Καββεζού- Κοινωνική Λειτουργός.