Συμμετοχή σε πρόγραμμα περιβαλλοντικής δράσης

Την Πέμπτη, 4 Μαΐου 2023, στο πλαίσιο του προγράμματος “Προστατεύω το περιβάλλον – Συμμετέχω σε δράσεις της πόλης μου” πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ενημέρωση των μαθητών/μαθητριών σχετικά με την ανακύκλωση και τον υδροβιότοπο της περιοχής μας από τις υπεύθυνες του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Νέας Κίου.

Στη συνέχεια, οι μαθητές/μαθήτριες μεταφέρθηκαν στην παραλία, όπου με τη χρήση κυαλιών είχαν την ευκαιρία να παρατηρήσουν πουλιά που χρησιμοποιούν τον υδροβιότοπο σαν στάση στο μεταναστευτικό τους ταξίδι.

Τέλος, πραγματοποίησαν καθαρισμό της παραλίας από το σχολείο έως τη νομαρχία, όπου με βιωματικό τρόπο συνειδητοποίησαν την ανάγκη και την υποχρέωση όλων μας για την προστασία του περιβάλλοντος.

Τη δράση συντόνισε η εκπαιδευτικός του σχολείου κ. Φιλλιπαίου με τη βοήθεια της φιλολόγου κ. Παπακοσμά Φ.