Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη

Με πολύ μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε κατά τις ημερομηνίες 27-30 Απριλίου 2023, η πολυήμερη εκδρομή των μαθητών/μαθητριών του σχολείου μας στη Θεσσαλονίκη.

Οι μαθητές/μαθήτριες ξεναγήθηκαν στον Λευκό Πύργο, στο Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού, στη Ροτόντα, στην Αψίδα του Γαλέριου, στον Άγιο Δημήτριο, στην Παναγία των Χαλκέων και απόκτησαν μια πολύ καλή εικόνα της ρωμαϊκής και βυζαντινής Θεσσαλονίκης.

Επιπλέον, μετέβησαν στην Εταιρεία Μακεδονικών Σπουδών, όπου ξεναγήθηκαν σε όλο το κτήριο και στην παρακείμενη Έκθεση «Σήκω, ψυχή μου», που διοργανώνουν από κοινού η Εταιρεία και το Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων.

Μετέβησαν επίσης και ξεναγήθηκαν στον Αρχαιολογικό Χώρο της Βεργίνας και του Δίου και συμμετείχαν στο πρόγραμμα: “Μια πόλη στη λογοτεχνία: Θεσσαλονίκη”.

Τους μαθητές συνόδευσαν και ξενάγησαν οι εκπαιδευτικοί κ. Μπουμπάρης Ν. (συντονιστής της αντίστοιχης εκπαιδευτικής δράσης), Ντεβέ Αγγ., Κουτσιούρη Σ., Παπακωνσταντίνου Δ. και Γεωργούτσου Μ..

Η συμπεριφορά των μαθητών/μαθητριών ήταν υποδειγματική και η εμπειρία πολύτιμη για όλους!