Πρόσκληση σε ενημερωτική δράση του 1ου Γυμνασίου Ναυπλίου

Ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Γυμνασίου Ναυπλίου σάς προσκαλούμε στην ενημερωτική δράση του φορέα ΚΕΘΕΑ ΚΥΤΤΑΡΟ-ΟΞΥΓΟΝΟ, με θέμα “Ο ρόλος της οικογένειας στην πρόληψη των εξαρτήσεων”.

Η ενημερωτική δράση θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα, 30 Οκτωβρίου, και ώρα 18.00, στον χώρο του Σχολείου. Η δράση επικεντρώνεται στην έννοια της εξάρτησης (από το αλκοόλ, ναρκωτικά, τυχερά παιχνίδια, διαδίκτυο κ.ά.) και στα στάδιά της, στους παράγοντες που συντελούν σε αυτήν, αλλά και στα στάδια εξόδου από αυτήν. Ακόμα, θα γίνει αναφορά στους παράγοντες που λειτουργούν επιβαρυντικά σε σχέση με την εξάρτηση, αλλά και στους τρόπους με τους οποίους η οικογένεια και το σχολείο μπορούν να προστατεύσουν το άτομο, αλλά το ίδιο το άτομο να αυτοπροστατευθεί. Θα περιγραφούν, επίσης, τα προειδοποιητικά σημάδια χρήσης ουσιών από τους εφήβους. Μετά το τέλος της παρουσίασης, οι ομιλητές θα είναι διαθέσιμοι για μία ανοιχτή συζήτηση με ερωτήσεις, προβληματισμούς και γόνιμο διάλογο.

Η παρουσία σας θα είναι πολύ τιμητική για εμάς.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων και

O Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Γυμνασίου Ναυπλίου