Επιμορφωτική Ημερίδα Θεολόγων Αργολίδας

Με μεγάλη επιτυχία σήμερα, 29 Ιανουαρίου 2024, πραγματοποιήθηκε η Επιμορφωτική Ημερίδα Θεολόγων Αργολίδας, με θέμα «Η θέση του Μαθήματος των Θρησκευτικών στο σύγχρονο εκπαιδευτικό σύστημα της Ελλάδας», την οποία διοργάνωσε το Σχολείο μας, υπό την αιγίδα της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αργολίδας, και με την υποστήριξη του Συμβούλου Εκπαίδευσης Θεολόγων της Περιφέρειας Πελοποννήσου.  Εκλεκτοί προσκεκλημένοι ομιλητές αναφέρθηκαν στη θέση του μαθήματος των Θρησκευτικών στο σύγχρονο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα: ο κ. Νεκτάριος Αντωνόπουλος, Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αργολίδας, ο κ. Δ. Μεταλληνός, Διδάσκων του Ιονίου Πανεπιστημίου, ο κ. Ν. Χριστόπουλος, Σύμβουλος Εκπαίδευσης Θεολόγων Περιφέρειας Πελοποννήσου και ο κ. Ανδρέας Τσεκές, Θεολόγος, Διευθυντής του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Αργολίδας. Τις εισηγήσεις διαδέχθηκαν δειγματικές διδασκαλίες στη σχολική αίθουσα. Η ημερίδα έκλεισε με μια πολύ ενδιαφέρουσα και χρήσιμη αποτίμηση των δειγματικών διδασκαλιών από την ολομέλεια. Την ημερίδα τίμησαν με την παρουσία τους η Πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής του Δήμου Ναυπλιέων κ. Παναγιωτακοπούλου, ο Διευθυντής της ΔΔΕ Αργολίδας κ. Πολύδωρος και ο Υπεύθυνος του Γραφείου Σχολικών Δραστηριοτήτων της ΔΔΕ Αργολίδας κ. Γιατράκος.