Εκπαιδευτική επίσκεψη του 1ου Γυμνασίου Ναυπλίου στην Κύπρο

Ομάδα μαθητών της Γ΄ Τάξης του Σχολείου μας, με συνοδούς εκπαιδευτικούς τους κκ. Σ. Κουτσιούρη, Ν. Μπουμπάρη, Ευφ. Παπακοσμά και Ι. Ορφανού, πραγματοποίησε πενθήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στην Κύπρο, από την Τετάρτη 27 Μαρτίου έως και την Κυριακή 31 Μαρτίου 2024, στο πλαίσιο εγκεκριμένων προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων. Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί επισκέφθηκαν μνημεία, αρχαιολογικούς χώρους και άλλα αξιοθέατα της Μεγαλονήσου, γνωρίζοντας τον ιδιαίτερο πολιτισμό της και κατανοώντας την ελληνική ταυτότητά της. Μια από τις πιο συγκινητικές στιγμές αυτής της επίσκεψης ήταν η επαφή και γνωριμία του Σχολείου μας με τη Διεύθυνση, τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές του Γυμνασίου Αγ. Βασιλείου Στροβόλου Λευκωσίας, οι οποίοι μας φιλοξένησαν θερμά και γενναιόδωρα, επιτρέποντάς μας να συμμετάσχουμε στη σχολική εορτή τους για την επέτειο της έναρξης της αντίστασης της ΕΟΚΑ κατά της Αγγλοκρατίας, την 1η Απριλίου 1955. Η συγκίνηση όλων μας ήταν μεγάλη για την τραυματική ιστορία αυτού του μέρους του Ελληνισμού που αγωνίζεται, ζει και δημιουργεί πέρα από τα σύνορα της μητροπολιτικής Ελλάδας.

Προβολή στατιστικών και διαφημίσεων

Προώθηση δημοσίευσης