Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2017 «Αθλούμαι – ΧαράΖΩ το μέλλον»

imera sxolikou a8litismou
Για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά, γιορτάσθηκε φέτος στα σχολεία της χώρας η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού την Δευτέρα 2 Οκτωβρίου 2017, αντικαθιστώντας τα μαθήματα με δράσεις και αθλητικές δραστηριότητες.

Με το σύνθημα «Αθλούμαι – ΧαράΖΩ το μέλλον», η 4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού έδωσε τη δυνατότητα στους μαθητές να συμμετέχουν σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις και δραστηριότητες, καθώς επίσης και την ευκαιρία να βελτιώσουν τη φυσική τους κατάσταση, συνηθίζοντας σε έναν τρόπο ζωής και άσκησης που, ιδανικά, θα συνεχίσουν και στην ενήλικη ζωή τους.

Οι μαθητές μας μέσα από διαφορετικές δράσεις ενημερώθηκαν για τα αθλήματα, συζήτησαν σε ομάδες, έκαναν εικαστικές παρεμβάσεις στην αίθουσά τους. Και φυσικά αθλήθηκαν συμμετέχοντας σε ομαδικά αθλήματα της επιλογής τους με δική τους οργάνωση και διαιτησία.

h a b c d e f g