Διδακτική επίσκεψη της Γ τάξης στην Αθήνα

Η Γ τάξη του σχολείου μας επισκέφτηκε την Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 2017 την Βουλή των Ελλήνων. Οι μαθητές, συνοδευόμενοι από τις εκπαιδευτικούς κ. Γκιόλα, κ. Καπέλου, κ. Καρυώτου, κ. Κουτσιούρη και κ. Κριεμάδη, παρακολουθησαν εκπαιδευτικά βίντεο σε ειδική αίθουσα, με θέμα την ιστορία του κτιρίου της Βουλής, τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας της, καθώς και την αξία της Βουλής και της Δημοκρατίας. Επίσης ξεναγήθηκαν στην έκθεση της αίθουσας Ελευθερίου Βενιζέλου και επισκεφθήκαν την αίθουσα της Ολομέλειας της Βουλής.
Μετά από την επίσκεψη στη Βουλή, οι μαθητές παρακολούθησαν την θεατρική παράσταση “Το ημερολόγιο της Άννα Φρανκ” στην εφηβική σκηνή στο θέατρο Χυτήριο. Στοιχεία για την παράσταση μπορείτε να δείτε στη σελίδα του θεάτρου Χυτήριο εδώ.