Έναρξη του νέου προγράμματος Erasmus σύμπραξης σχολείων

DSC_0431Επισήμως ξεκίνησε το πρόγραμμα Erasmus ΚΑ2 σύμπραξης του σχολείου μας με άλλα 4 ευρωπαϊκά σχολεία. Η επίσημη έναρξη έγινε με την 1η διεθνική συνάντηση έργου που έγινε από 15/01/2018 έως 17/01/2018 στο Sao Joao da Madeira της Πορτογαλίας, όπου εκεί βρίσκεται το σχολείο-συνονιστής του έργου. Το έργο έχει τίτλο “It’s Logic dear Math” και σκοπός του να προωθήσει την μαθηματική λογική σε όλα τα σχολικά αντικείμενα και μέσα σε όλους τους τομείς της ζωής μας.

Το έργο αυτό έχει διάρκεια 3 σχολικά έτη και μέσα σε αυτό το διάστημα θα μετακινηθούν καθηγητές και μαθητές ανάμεσα στο σχολείο μας και στα 4 ευρωπαϊκά σχολεία που συνεργάζονται μαζί μας σε αυτό το πρόγραμμα: το σχολείο IIS E. FERMI στο Montesarchio της Ιταλίας, το σχολείο Ka?ton? pagrindin? mokykla στο Βir?ai της Λιθουανίας, το σχολείο Szigethalmi Szent Istv?n ?ltal?nos Iskola στο Szigethalom της Ουγγαρίας και το σχολείο – συντονιστής Agrupamento de Escolas Dr. Serafim Leite στο S?o Jo?o da Madeira της Πορτογαλίας.

Εκπρόσωποι του σχολείου μας σε αυτή την συντονιστική συνάντηση ήταν η διευθύντρια του σχολείου μας κ. Μαρία Κορομπίλη και η υπεύθυνη εκπαιδευτικός – πρόσωπο επαφής για το έργο αυτό κ. Μαρία Νομικού.

Περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να βρείτε στο ιστολόγιο για τα προγράμματα Erasmus του σχολείου μας στη σελίδα http://blogs.sch.gr/1gymnafl_erasmus/?p=346.

DSC_0454 DSC_0455 DSC_0716 DSC_0768