1st Blended Mobility στο Μοντεσάρκιο, Ιταλία

Hungarian logo smallΤην εβδομάδα 6 έως 12 Μαΐου 2018 πραγματοποιήθηκε η πρώτη εκπαιδευτική επίσκεψη μικτής κινητικότητας (blended mobility) στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ KA219 «It?s Logical, dear Math!».

Στην εκπαιδευτική επίσκεψη μετακινήθηκαν οι 5 μαθητές: Φαίδων Αρχάκης, Ελένη Κωστούρου, Σωτηρία Μανώλη, Νίκος Παπαδημητρίου και Δημήτρης Σπανός συνοδευόμενοι από τις καθηγήτριες Σοφία Κουτσιούρη και Μαρία Νομικού, μέλη της παιδαγωγικής ομάδας του προγράμματος. Οι μαθητές επιλέχθηκαν μετά από την διάκρισή τους στο διαγωνισμό Μαθηματικών και Λογικής που έγινε στο σχολείο τον Μάρτιο του 2018 ανάμεσα στους μαθητές της Γ τάξης. Με την ίδια διαγωνιστική διαδικασία επιλέχθηκαν και οι μαθητές των υπόλοιπων 4 σχολείων εταίρων.

Η εκπαιδευτική επίσκεψη έγινε στο σχολείο εταίρο του Μοντεσάρκιο στην Ιταλία, στην περιοχή της Καμπανίας. Το Μοντεσάρκιο είναι μια μικρή πόλη 14000 κατοίκων, παρόμοια σε μέγεθος με το Ναύπλιο και με την ιστορία του να φθάνει πίσω στο 300 π.Χ. με σημαντική θέση στην Κοιλάδα Caudina, να επιτηρεί την Via Appia τον πιο σημαντικό στρατηγικά δρόμο της ρωμαϊκής εποχής.

DSC_0101

DSC_0152
DSC_0163
DSC_0400
DSC_0514
DSC_0853
DSC_1114

DSC_1036
Περισσότερες πληροφορίες και φωτογραφικό υλικό στο erasmus+ blog του σχολείου μας http://blogs.sch.gr/1gymnafl_erasmus/?p=360.