Νέα πλατφόρμα edupass.gov.gr

Στις 28-29/10/2021 οι γονείς/κηδεμόνες μαθητών θα δηλώσουν για τελευταία φορά το αποτέλεσμα του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου στην πλατφόρμα self-testing.gov.gr.
Από την επόμενη εβδομάδα το αποτέλεσμα του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου θα δηλώνεται από τους γονείς στην πλατφόρμα edupass.gov.gr.
Οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών εισέρχονται στην πλατφόρμα και δηλώνουν την πρόθεση φυσικής παρουσίας τους στους χώρους της σχολικής μονάδας, ζητώντας να αποστέλλεται στη θυρίδα της σχολικής μονάδας τους η κατάστασή τους.
Α) Σε περίπτωση που έχουν εμβολιασθεί ή που έχουν νοσήσει εντός του τελευταίου εξαμήνου η δήλωση αυτή πρέπει να γίνει μία μόνο φορά και
Β) σε περίπτωση υποβολής σε διαγνωστικό (rapid/PCR) ή αυτοδιαγνωστικό έλεγχο (self test), δύο φορές την εβδομάδα για να ελεγχθεί κάθε Τρίτη και Παρασκευή.
Περισσότερα στη σελίδα του ΥΠΑΙΘ