Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Αθήνα

Την Πέμπτη 12/5/2022 πραγματοποιήθηκε η εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών των τμημάτων Γ1, Γ4, Γ5 και Γ6 στην Αθήνα συνοδευόμενοι από τους εκπαιδευτικούς κ. Καρίβαλη, κ. Καρυώτου, κ. Κεσκίνη, κ. Κλημέντζου και κ. Κουγιουμτζή. Οι μαθητές και μαθήτριες παρακολούθησαν την ψηφιακή παράσταση θόλου “Ταξιδευτές του Ηλιακού Συστήματος” στο Πλανητάριο του Ιδρύματος Ευγενίδου. Επισκέφτηκαν στο Κέντρο Πολιτισμού του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος και στην καταπληκτική Εθνική Βιβλιοθήκη που στεγάζεται εκεί. Περιηγήθηκαν στο Μοναστηράκι και επισκέφτηκαν το συναρπαστικό Μουσείο Ψευδαισθήσεων.

Οι μαθητές και μαθήτριες ήταν πολύ χαρούμενοι-ες μετά από μεγάλο διάστημα που δεν πραγματοποιούταν εκδρομές. Ενθουσιάστηκαν ιδιαίτερα με τις δραστηριότητες στο Μουσείο Ψευδαισθήσεων που δεν έμοιαζε με συνηθισμένο μουσείο, με την παράσταση στο Πλανητάριο και επίσης απόλαυσαν την βόλτα τους στο Μοναστηράκι.