Διδακτική επίσκεψη στο Βυζαντινό Μουσείο Αργολίδας

Οι μαθητές των Β2 και Β5 τμημάτων του Σχολείου και οι συνοδοί εκπαιδευτικοί τους κ. Μπουμπάρης, κ. Βλάχου και κ. Ορφανού επισκέφτηκαν το Βυζαντινό Μουσείο Αργολίδας την Παρασκευή 06/05/2022 στο πλαίσιο εκπόνησης του εγκεκριμένου πολιτιστικού προγράμματος με τίτλο «Ψηλαφώντας το Βυζάντιο» με υπεύθυνο εκπαιδευτικό τον κ. Νικόλαο Μπουμπάρη και στο πλαίσιο διδασκαλίας του μαθήματος της Ιστορίας.

Οι μαθητές και μαθήτριες επισκέφτηκαν τις μόνιμες εκθέσεις του Μουσείου – για την δημιουργία της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας – για τη μετάβαση από την ύστερη αρχαιότητα στον Μεσαίωνα – για τη μεσοβυζαντινή Αργολίδα – και για την Αργολίδα ως σταυροδρόμι πολιτισμών. Την ξενάγηση πραγματοποίησε ο φιλόλογος κ. Μπουμπάρης.