Περιβαλλοντική Επιμόρφωση Καθηγητών στο ΚΠΕ Κλειτορίας

Tο ΚΠΕ Κλειτορίας – Ακράτας και το ΚΠΕ Καστρίου σε συνεργασία με τις Δ/νσεις Α/θμιας και Β/θμιας Αρκαδίας και Κορινθίας και Β/θμιας Αργολίδας, υλοποίησαν τριήμερο Εισαγωγικό Επιμορφωτικο Σεμινάριο – Εργαστήριο από τις 29 έως τις 31 Ιανουαρίου 2016 στις εγκαταστάσεις του ΚΠΕ Κλειτορίας – Ακράτας και στα πεδία της περιοχής, με θέμα: «Μεθοδολογία και παιδαγωγικές πρακτικές των Προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και η συμβολή τους στο άνοιγμα του σχολείου στη ζωή και τη δράση».

kleitoria4 kleitoria5 kleitoria1 kleitoria2kleitoria3

Στο σεμινάριο συμμετείχαν 48 εκπαιδευτικοί των παραπάνω Διευθύνσεων, που ανήκουν στην εμβέλεια των δύο ΚΠΕ, ανάμεσα σε αυτούς και η διευθύντρια του σχολείου μας Μ. Κορομπίλη και η καθηγήτρια Π. Καχριμάνη. Σκοπός του σεμιναρίου ήταν η επιμόρφωση γύρω από βασικές εννοιολογικές και μεθοδολογικές προσεγγίσεις με βιωματικές μεθόδους και τεχνικές, ώστε να υποστηρίξουν το σχεδιασμό και την υλοποίηση ενός Προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης.

(Oι φωτογραφίες που χρησιμοποιήθηκαν σε αυτή την ανάρτηση είναι από την ομάδα Filoi Kpe Kastriou στο Facebook).