Συμμετοχή μαθητών και εκπαιδευτικών του 1ου Γυμνασίου Ναυπλίου στο 1ο Μαθητικό Συνέδριο Αστρονομίας στο Πανεπιστήμιο Πειραιά

Το Σάββατο, 30 Μαρτίου 2024, οκτώ μαθητές και μαθήτριες του Σχολείου μας, συνοδευόμενοι/ες από τις εκπαιδευτικούς τους Αικ. Καρυώτου, Σ. Κληρονόμου και Κ. Χρήστου συμμετείχαν στο 1ο Μαθητικό Συνέδριο Αστρονομίας με τίτλο: «Σώζειν τα φαινόμενα», που διεξήχθη στο Πανεπιστήμιο Πειραιά. Το Συνέδριο συνδιοργανώθηκε από το 1ο Γυμνάσιο Ασπροπύργου και τα Εκπαιδευτήρια «Ν. Ζαγοριανάκου», υπό την αιγίδα της Δ.Δ.Ε. Πειραιά. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία, αφενός να έρθουν σε επαφή με τον πανεπιστημιακό χώρο, και αφετέρου να γνωρίσουν καλύτερα την επιστήμη της Αστρονομίας, μέσα από τις εισηγήσεις έγκριτων Πανεπιστημιακών δασκάλων, ερευνητών και συνεργατών του ΕΚΕΦΕ «Δημόκριτος». Γεμάτοι/ες ενθουσιασμό, εμπειρίες και νέες γνώσεις άνοιξαν τους ορίζοντές τους προς το μέλλον και εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους στο Φεστιβάλ Αστρονομίας, το οποίο θα πραγματοποιηθεί τον προσεχή Οκτώβριο.