Επίσκεψη γαλλικού σχολείου στο πλαίσιο προγράμματος Erasmus+ KA1

Τη Δευτέρα 8 Απριλίου, το Σχολείο μας υποδέχθηκε με χαρά 18 μαθητές και τους συνοδούς – εκπαιδευτικούς τους του γαλλικού σχολείου – εταίρου MFR de Saint Laurent de Chamousset (https://www.mfr-st-laurent.fr/) στο πλαίσιο εγκεκριμένου προγράμματος Erasmus+ ΚΑ1. Τους Γάλλους μαθητές περίμενε μια όμορφη τελετή υποδοχής από τους μαθητές του Σχολείου μας, με την χορωδία και ορχήστρα του Σχολείου. Οι προσκεκλημένοι Γάλλοι μαθητές, με τη συνοδεία των 20 μαθητών του Σχολείου μας που φιλοξενήθηκαν από το γαλλικό σχολείο στις αρχές Μαρτίου, επισκέφθηκαν το Δημαρχείο, όπου ο Δήμαρχος Ναυπλιέων κ. Ορφανός τους υποδέχθηκε θερμά. Ακολούθησε πλούσιο γεύμα στον χώρο του Σχολείου, με εδέσματα τα οποία προσέφεραν ευγενικά οι οικογένειες των συγκεκριμένων μαθητών μας, τις οποίες και ευχαριστούμε θερμά.

Οι επόμενες ημέρες ήταν πλούσιες σε πολλών ειδών δραστηριότητες, πολιτιστικές, ιστορικές, αθλητικές, και με τη βοήθεια των νέων τεχνολογιών όπως περιγράφουν τα κοινά σημεία των δύο προγραμμάτων Erasmus+ των δύο σχολείων. Μέσα από αυτές τις δραστηριότητες προωθήθηκαν οι κοινοί στόχοι των δύο σχολείων και οι Ευρωπαϊκοί Στόχοι για το πρόγραμμα Erasmus+: οι ευρωπαϊκές αξίες και η ευρωπαϊκή ταυτότητα, η συμπερίληψη, η γλωσσομάθεια, οι νέες τεχνολογίες στην εκπαίδευση.